מנהל עסקים תואר שני

ממנהל עסקים

ביה''ס לניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


המחלקה למנהל עסקים

המחלקה למנהל עסקים שוקדת על עיצוב המנהיגות העסקית של המאה ה- 21. תכנית הלימודים  מכינה את הסטודנטים להתמודד עם הסביבה העסקית המתהווה, תוך שימת דגש על היבטים גלובליים, בינלאומיים, בין תחומיים ובין תרבותיים. 
תכנית  הלימודים בנויה בשלבים, בשלב הראשון היא מיועדת להקנות בסיס משותף של ידע לכל הסטודנטים מבלי להתחשב בידע קודם. לפיכך, בשנת הלימודים הראשונה מוצעים שישה קורסי השלמה: מימון, שיווק, חשבונאות, התנהגות ארגונית, שיטות מחקר כמותיות ויישומי מחשב.

בשלב השני מעמיק הסטודנט את הידע שלו לפי המגמה שהוא בוחר.
במהלך השנה מוצעים מספר קורסים אינטנסיביים בני שבוע וסדנאות המוצגים באנגלית על ידי מדענים אורחים.

הסטודנטים יכולים לבחור בין שש מגמות או לבחור במגמה רב-תחומית אינטגרטיבית.  כל מגמה מציעה תכנית לימודים ייחודית.  המגמה הרב תחומית מיועדת לסטודנטים בעלי עניין בתחומים שונים וכוללת קורסי חובה ובחירה משלוש מגמות שונות לפחות.

במסגרת הלימודים מוצעים בכל אחת מן המגמות שני מסלולים: מסלול רגיל עבור סטודנטים המעוניינים בתואר MBA בלבד; ומסלול מחקרי (עם עבודת גמר) עבור סטודנטים המעוניינים לפתח את מיומנויות המחקר שלהם ואולי להמשיך בלימודים לתואר דוקטור.


מגמות הלימוד בביה"ס:

1. מימון

מטרת המגמה הנה להכשיר סטודנטים לקראת תפקידי ניהול בתחום המימון. המגמה מעניקה לסטודנטים את המיומנויות הנדרשות להתמודדות עם הדרכים בהם יחידים, גופים עיסקיים ואירגונים אחרים מקצים את מקורות המימון שלהם על פני זמן, ומציעה פתרונות אפשריים לקבלת החלטות בתנאי אי וודאות. מגוון הקורסים מעניק לסטודנטים כלים המאפשרים להבין את תהליך קבלת ההחלטות בסביבה עיסקית מגוונת ובהתחשב בדרכים בהם שוקי הון בארץ ובעולם פועלים. התוכנית שמה דגש על החינוך וההכשרה האקדמית הדרושה מסטודנטים שמבקשים לעבוד בתעשייה, במוסדות פיננסים ובארגונים ממשלתיים. בהתאם לכך, חלק מקורסי החובה מאפשרים מתן פטור מבחינות במימון לקבלת רישיון להיות יועץ השקעות או מנהלי תיקים. כמו כן, מספר נבחר של סטודנטים ממגמת מימון יכולים להשתתף בקורס חדר העסקות של המחלקה למנהל עסקים בו הסטודנטים מנהלים תיקי השקעות בפועל עבור מספר לקוחות.


2. מדעי ההתנהגות בניהול

המגמה נועדה להעמיק את הידע של סטודנטים בתחום מדעי ההתנהגות בניהול ולהכשיר סטודנטים לקראת תפקידי ניהול בתחום משאבי אנוש ולקראת תפקידים  ביעוץ ארגוני.

3. שיווק

המגמה מיועדת לענות על הצורך של מנהלים בכלל, ומנהלי שיווק בפרט, להתמודד  עם סביבה שיווקית משתנה, תחרותית וגלובלית. המגמה מציגה בפני הסטודנטים את נושא השיווק הן בישראל והן בחו"ל, מדגישה מגמות חדשות בתיאוריה ובישום, ומעניקה לסטודנטים כלים לקידום פרויקטים מסחריים ולא מסחריים.

4. אסטרטגיה וניהול בינלאומי

המגמה עונה על הצורך היום יומי של מנהלים ואנשי עסקים להתמודד עם החלטות אסטרטגיות   וניהוליות בסביבה בינלאומית או גלובלית. מטרת המגמה היא להכשיר מנהלים ואנשי עסקים בתכנון, ארגון, תפעול ובקרה של ארגונים וחברות בסביבה בינלאומית בתחומים השונים של מנהל עסקים, והיא מתמקדת בקבלת החלטות בקרב מנהלים בכירים, בעיקר בהכנה לכניסה לתחום העסקים הבין-לאומיים.

5. יזמות וניהול היי-טק

המגמה מקנה לסטודנטים את הידע והכלים הנדרשים ליזמים ולמנהלים בעיקר בתחום ההי-טק והביו-טק, אך גם לבעלי עסקים קטנים ובינוניים, ולגורמים בסקטור העסקי והציבורי הקשורים אתם. במסגרת הלימודים משולב ידע תיאורטי עם ידע יישומי שמבוסס על שיתוף פעולה עם חברות הי-טק (תעשייה ושירותים), עם גורמים עסקיים המהווים חלק מתעשייה זו (קרנות הון סיכון וכדומה) ועם אוניברסיטאות בעולם המתמחות בתחום.  למגמה יש מוקד יישומי והיא כוללת הכנה של תכנית עסקית אסטרטגית עבור מיזם אמיתי.

6. ניהול מלכ"רים

מטרת המגמה היא לפתח את מנהיגות העתיד של ארגוני המגזר השלישי בישראל. היא מיועדת לקבוצה נבחרת של סטודנטים בעלי עניין ומחויבות לתחום פעילות זה ובעלי יכולות אישיות גבוהות. לשם כך פותחה תכנית לימודים חדשנית המתייחסת לתפקידים החברתיים, הפוליטיים והכלכליים של מלכ"רים ולהיבטים הארגוניים והערכיים הייחודיים שלהם. תכנית הלימודים מעניקה לסטודנטים את הכלים לניהול אפקטיבי של ארגונים אלה בסביבה המאופיינת על ידי תחרותיות גבוהה.


תכנית MBA לסטודנטים מצטיינים:

תכנית ה-MBA למצטיינים נפתחה בשנת 2003 במטרה להציע את תכנית ה- MBA האיכותית והמקצועית ביותר בארץ.
התכנית מקנה לסטודנטים מצטיינים הכשרה ניהולית ועסקית השווה ברמתה לתכניות בבתי הספר לעסקים הטובים בעולם. מטרתה גיבוש דור חדש של מנהיגים בעלי מיומנויות וכישורים ניהוליים ברמה בינלאומית.
מדובר בתכנית במתכונת אמריקאית, המבוססת על לימודים אינטנסיביים ארבעה ימים בשבוע במשך כ-13 חדשים.


תכנית הלימודים מקבילה לתכניות הקימות באוניברסיטאות היוקרתיות ביותר בארה"ב, ומנוהלת תוך שיתוף פעולה עם סגל בית הספר למנהל עסקים של אוניברסיטת קולומביה בניו-יורק. התכנית בנויה בגישה כללית-אינטגרטיבית, המאפשרת לסטודנטים לפתח בסיס פונקציונאלי איתן בתחומים ה"קלאסיים" במנהל עסקים, וכן להיחשף למערכת של קורסים המשקפים התפתחויות בהדגשי ההכשרה למנהלים בכירים, תוך דגש על היבטים של ניהול וסחר בין לאומי, בד בבד עם התפתחויות בחשיבה ויישום בתחומי האחריות החברתית של עסקים בכלכלה גלובלית.

משך הלימודים 4 סמסטרים אינטנסיביים של 12 שבועות כל אחד. בכל סמסטר יינתנו 5 קורסים. הלימודים מתחילים בסוף אוקטובר ומסתיימים בסוף נובמבר בשנה לאחר מכן. בשני הסמסטרים הראשונים נחשפים הסטודנטים לתחומי היסוד הכוללים כלכלה, מודלים כמותיים, מימון וחשבונאות, התנהגות ארגונית ושיווק. בשני הסמסטרים הבאים לומדים קורסים מתקדמים אשר מפגישים את הלומדים עם תיאוריות, מודלים וטכניקות ניהוליות מתקדמות בתחומי מנהל עסקים. בסמסטרים אלו עוסקים התלמידים בפרויקט יישומי שבמסגרתו מתמודדים עם בעיות ניהוליות אמיתיות ונדרשים ליישום אינטגרטיבי של החומר הנלמד בקורסים השונים. כמו כן, מנתחים הסטודנטים ומציגים אירועים מתחומים שונים של מנהל עסקים.

בית-הספר לניהול של האוניברסיטה מעמיד את מיטב האמצעים העומדים לרשותו להצלחת התכנית. אמצעים אלו כוללים חדרי הרצאות משוכללים המצוידים במיטב אמצעי ההוראה, חדרי דיון לקבוצות סטודנטים לצורך דיון באירועים, צוות אדמיניסטרטיבי נפרד וליווי אישי לסטודנטים במהלך הלימודים.
תכנית הלימודים האינטנסיבית והסטנדרטים הגבוהים והבלתי מתפשרים שנקבעו לעמוד בדרישותיה, מחייבים נוכחות מלאה בכל השיעורים, והשקעת זמן ניכר בביצוע המטלות. לפיכך, מומלץ לסטודנטים להיות זמינים בבאר-שבע במשך כל שבוע הלימודים.

צוות מרצים בין לאומי

צוות המרצים בתכנית יתבסס על מיטב חברי הסגל של בית -הספר לניהול ועל מרצים אורחים מאוניברסיטאות יוקרתיות בארה"ב (קולומביה, קורנל) ובעולם (הודו, סין). כל הקורסים מתקיימים בשפה האנגלית ויסייעו בהכשרת הלומדים לתפקד בעתיד בזירה הגלובאלית כאנשי ניהול בעלי יכולות תקשורתיות ואנליטיות, אשר יקנו להם יתרון יחסי מובהק.
מפגשים עם מנהלים וחברות

במסגרת הלימודים נפגשים התלמידים עם אנשי ניהול בכירים במשק הישראלי ובעולם, ומקיימים ביקורים בחברות מובילות מענפים שונים כגון סלקום, בנק הפועלים, ויסוצקי, נטפים ועוד.


שירות השמת בוגרים

התכנית למצטיינים מלווה במערכת הדואגת לסיוע ולליווי בתהליך חיפוש העבודה בתום הלימודים.
שרות זה זוכה להצלחה מרובה, ובוגרי התכנית כבר השתלבו בשוק העבודה בתפקידים מגוונים ומאתגרים.
שירות ההשמה כולל הדרכה, ייעוץ, והפעלת מערכת קשרים ענפה ואינטנסיבית עם הארגונים הבולטים במשק  לשם השמת הבוגרים בהם.

מלגות

המתקבלים לתכנית יזכו למלגת שכר לימוד מלאה. כמו כן יוצע מספר מצומצם של מלגות סיוע על בסיס תחרותי.
ההרשמה לתכנית מותנית בהישגים מצויינים בתואר הראשון, בציון מבחן ה-GMAT, הקבלה הינה ע"ב תחרותי ומחייבת מעבר של ראיונות קבלה. יתרון לבעלי ניסיון תעסוקתי משמעותי.

נתונים נוספים