מנהל עסקים תואר שני

ממנהל עסקים

LBS השקעה לטווך ארוך

לונדון כידוע היא אחד ממרכזי הכלכלה החשובים בעולם, וללמוד בה עסקים נראה כרעיון לא רע. לימודים בחו"ל הם לפעמים תירוץ בשביל לקחת הפסקה מהחיים בארץ, אבל לישראלים, שהתחילו השנה את לימודי תואר ה-MBA בלונדון, זו הייתה החלטה כלל לא פשוטה

על פי הדירוג השנתי של ה'פייננשייל טיימס', ה-London Business School דורג השנה יחד עם Wharton, כבית הספר הטוב בעולם ללימודי MBA, ונמצא לפני מקומות כמו הרווארד וקולומביה. הדירוג מבוסס בעיקר על נתוני ההכנסות של בוגרי בית הספר ויכולתם למצוא עבודה בשלושת החודשים הראשונים לאחר סיום התואר. במחזור השנה ישנם 400 סטודנטים, בטווח גילאים של 23-39. יש להם בין 2 ל-14 שנות ניסיון תעסוקתי קודם והם מגיעים מ-58 מדינות ומדברים 45 שפות. מתוכם תפסנו תשעה ישראלים שלומדים שם, אך ידוע לנו על לפחות עוד שישה.

מה משך אתכם ללמוד דווקא בלונדון?
ניצן יודן (30), שעזב משרה מכניסה בבנק לטובת הלימודים: "רציתי לחוות מגורים בחו"ל והעדפתי לגור באירופה משתי סיבות - קירבה יחסית לארץ ולמשפחה והרצון לעבוד ולחיות באירופה ולא בארה"ב אחרי הלימודים. באירופה יש שני בתי ספר מובילים, נרשמתי והתקבלתי לשניהם ובחרתי בלונדון בגלל המיקום - עיר בינלאומית שתרחיב את נקודת המבט הצרה שהייתה לי כשגרתי בישראל, הזדמנויות תעסוקה והתרבות הבריטית (זה היה לפני שגיליתי את כל הקשיים בקליטה ובקבלת שירות במדינה הזאת. בתכל'ס אני מרגיש כאילו עברנו לאפריקה - אני מחכה כבר חודש וחצי לטלפון ואינטרנט ואין לי מים חמים בדירה יותר משבוע). אחת הסיבות גם הייתה - כדורגל... בנוסף, אתה לא מרגיש מהגר, כולם פה מהגרים".

טלי (28) ואלכס צוקרמן (29) הם זוג נשוי ושניהם התקבלו לתוכנית הלימודים השנה. הם למדו יחד כבר לפני כן בטכניון וגם עבדו יחד בחברת מחשבים. אלכס: "אני הייתי מכוון על הלימודים לפניה, רציתי חוויה משמעותית, לצאת מהקובייה, לפתוח עיניים ולראות עולם. לונדון היא מושלמת, המיקום מעולה והוויזות נוחות... התקבלתי בסיבוב הראשון, וכשטלי סיימה את לימודיה לתואר שני במדעי המחשב, היא התקבלה בסיבוב השלישי".

לסטודנט אחר, גיא ישראלי (30), נולד בן ראשון שבועיים לפני שתוכנית הלימודים החלה: "התקבלתי לבית ספר מוביל בארה"ב אבל אחד השיקולים היה כדי שהילד יוכל להיות קרוב יותר לארץ... הייתה אפשרות להגיע לפה וללדת, אבל זו לידה ראשונה ובגלל כל הקשיים הבירוקרטיים של מעבר למדינה אחרת העדפנו לעשות את זה בארץ". שכר הלימוד בתוכנית זו הוא 45 אלף פאונד לשנתיים מבלי בכלל להזכיר את דמי השכירות, המחייה ואת חוסר האפשרות לעבוד במקביל. אם לא די בכך, לבני/בנות הזוג של הסטודנטים קיים קושי למצוא עבודה בצל הכלכלה המעורערת בבריטניה.

נתונים נוספים