מנהל עסקים תואר שני

ממנהל עסקים

אינסיאד | INSEAD

אינסיאד – לא מה שחשבתם

אינסיאד הוא כנראה בית-הספר לעסקים המפורסם והיוקרתי ביותר מחוץ לארה"ב. באירופה אינסיאד נהנה מתדמית מצוינת, שקצת מאבדת מכוחה בארה"ב. גם בישראל הוא מאוד פופולרי ובכל שנה נכנסים לתוכנית ה-MBA כ-15-20 ישראלים.

ביה"ס, שאינו משתייך לאוניברסיטה כלשהי, מציע תוכנית MBA של שנה אחת, שמועדי הפתיחה שלה הם ינואר וספטמבר (תוכניות הלימודים זהות בשני המועדים).  
לביה"ס שני קמפוסים עיקריים בפונטנבלו (צרפת) ובסינגפור, וב-2007 נוסד קמפוס חדש באבו דבי. הקמפוסים הינם שווי-ערך מבחינת בית-הספר, ולא ניתן להגיש מועמדות לקמפוס ספציפי בלבד (למרות שניתן לציין עדיפות). ישנה גם אפשרות ללמוד כמה סמסטרים בוורטון במסגרת תוכנית חילופי סטודנטים.

אינסיאד נהנה מבינלאומיות רבה בקרב הסטודנטים שלו, וזוהי התכונה הראשונה שהוא מחפש אצל מועמדים. לדוגמא, הסטודנטים של מחזור יולי 2011 משתייכים ל-73 לאומים שונים. הדבר בא לידי ביטוי גם בכך שעל-מנת לסיים את הלימודים בהצלחה, הסטודנט חייב להפגין ידע סביר בשתי שפות כלשהן, בנוסף לאנגלית. כמובן שחשוב מאוד להפגין אוריינטציה בינ"ל באפליקיישן, במיוחד נסיון עסקי בינ"ל.

עוד תכונה חשובה שביה"ס מחפש במועמדים היא יזמות, ולכן מומלץ להדגיש נסיון בתחום במידה ויש. בנוסף, עושה רושם שביה"ס משתדל לגוון את אוכלוסיית הסטודנטים ואוהב במיוחד מועמדים עם רקע שונה ומיוחד, עם תחביבים מעניינים וחוש הומור.

תחומי החוזק של אינסיאד הם ניהול בינ"ל, ניהול כללי, יזמות ואסטרטגיה. מדובר בתוכנית בגודל בינוני עם כ-1000 סטודנטים. לביה"ס רשת בוגרים גדולה ברחבי העולם, וגם בישראל. בשל קוצר הזמן (כ-10 חודשים) מדובר בתוכנית לימודים אינטנסיבית עם לו"ז צפוף, אולם הלימודים בביה"ס מתאפיינים באוירה חברותית ונינוחה בין הסטודנטים. ביה"ס ידוע גם בהעדפה לסטודנטיות.

יחסית לתוכניות אחרות, אינסיאד מייחס חשיבות רבה יותר לגילם של המועמדים (הגיל הממוצע של הסטודנטים בתוכנית עומד על 29), ונציגי בית-הספר אמרו שמועמדים מעל גיל 32 יצטרכו להתאמץ יותר מאשר מועמדים צעירים יותר, ומוטב להם לפנות לאחת משתי תוכניות ה-MBA למנהלים שמציע ביה"ס.

אינסיאד ממוקם באופן קבוע בצמרת הדירוגים העולמית. כך למשל דורג ביה"ס בשנת 2010 במקום הראשון של תוכניות ה-MBA  מחוץ לארה"ב ע"פ הדירוג של ביזנסויק, ובמקום החמישי בעולם בדירוג הכללי של הפייננשל טיימס. גם מבחינת גיוס הבוגרים לא נופל ביה"ס מהתוכניות המובילות בארה"ב, כאשר בוגריו נחטפים ע"י כמה מחברות היעוץ הבכירות כגון מקינזי, BCG ו- Bain.

תהליך הקבלה לאינסיאד מתאפיין ברוב המקרים בשני ראיונות קבלה. לכל מועד ישנם 3 דדליינס, והאפליקיישן עצמו בדרך כלל לא משתנה משנה לשנה. הוא כולל 5 שאלות חיבורים אישיים (ועוד אחת אופציונלית) ושני חיבורי עבודה/קריירה. ביה"ס מקבל מגוון רחב של מבחני אנגלית (לא רק TOEFL) אך מציב רף גבוה יחסית אותו יש לעבור. שכר הלימוד עומד על 56,000 יורו.

רשימת הבוגרים של בית הספר כוללת מנכ"לים בכירים כמו אדם גולדשטיין, מנכ"ל רויאל קריביאן אינטרנשיונל, פטריק ססקאו, מנכ"ל יוניליוור לשעבר, מריוס קלופר, מנכל BHP בילינגטון - אחת מחברות הכרייה הגדולות בעולם. בין בוגרי בית הספר בארץ ניתן למנות את חיים שני, מנכ"ל נייס, יו"ר HOT איז'יה צ'יצ'יק, מנכ"ל מעברות יגאל גלי, מנכ"ל בזק לשעבר, אמנון דיק ויואב שלוש, נשיא סאטקס לשעבר.

 

מאת גלעד דובובסקי, מומחה בתי ספר, חברתAringo.co.il 

נתונים נוספים