מנהל עסקים תואר שני

ממנהל עסקים

קרן פולברייט (קרן חינוך ארה"ב-ישראל)

הקרן נוסדה בשנת 1956 ע"מ לנהל את תכנית "פולברייט" ("Fullbright") בין ארה"ב לישראל. נשיא הכבוד של הקרן הוא שגריר ארה"ב בישראל. הקרן מעודדות סטודנטים אמריקאים וישראלים לעסוק במחקר, הוראה ולמידה במוסדות אקדמיים מובילים בשתי המדינות. במסגרת הקרן ניתן לקבל מידע מגוון וייעוץ מקיף בכל הנוגע ללימודים בארה"ב כמו גם להגיש מועמדות למלגות הממומנות ע"י תורמים רבים משתי המדינות. במסגרת פולברייט ניתן כמובן ללמוד באחת מתכניות ה-MBA בבתי-הספר למנהל-עסקים בארה"ב.


מה צריך לקחת בחשבון כאשר מתכננים לימודי MBA בארה"ב?

א.   ניתן ללמוד MBA בלמעלה מ-600 אוניברסיטאות ומכללות ברחבי ארה"ב. אי-לכך ישנם שיקולים מנחים רבים בבואכם לבחון את מוסד הלימודים אליו תחפצו להירשם.

ב.   ישנם מספר הבדלים בין תכניות ה-MBA. שני האופציות הן לרוב המסלול הדו-שנתי (בשנה הראשונה נלמדים קורסי ליבה ובשנייה מתמחים בנושא מסוים). המסלול החד-שנתי מיועד לרוב לסטודנטים בעלי תואר ראשון בכלכלה או מנע"ס וכולל סמסטר קיץ לצורך השלמות. אופציה נוספת היא התכנית למנהלים בכירים המיועדת לבעלי שבע או יותר שנות ניסיון ניהולי בכיר.

ג.     ההבדלים בין "דד-ליין" ל"ראונד": התכניות היוקרתיות יותר דורשות לקבל את כל מסמכי הקבלה בתאריך מסוים (לרוב עד אמצע ינואר). מוסדות אחרים מקיימים "סבב" הגשת מסמכי קבלה כאשר לכל סבב יש "דד-ליין" משלו. ישנם גם מוסדות המאפשרים הגשת מסמכי קבלה לאורך כל השנה.

ד.   מהן הדרישות המינימאליות לתכנית MBA: לפחות שתי שנות ניסיון בעבודה, 3-5 חיבורים בנושאים שונים, שני מכתבי המלצה או יותר, תואר ראשון בציון 80 לפחות, ריאיון או קורות חיים, מבחני GMAT ו-TOEFL.

ה.   למרבה הצער, אין תכניות רבות המציעות מימון או עזרה כספית לסטודנטים זרים ויש לבדוק כל תכנית באופן פרטני. ניתן לבקש הלוואה לאחר הקבלה הלימודים אולם יש צורך בערבות מצד אזרח אמריקאי.

ו.      שליטה טובה באנגלית: ע"מ להפיק את המרב מהלימודים, דרושה שליטה מלאה באנגלית ולצורך כך יש להיבחן ב-TOEFL, לכתוב חיבורים ולעבור ריאיון אישי במידת הצורך. חלק מהתכניות אף דורשות כי סטודנטים זרים יירשמו לקורסי אנגלית, עובדה העשויה להשפיע על משך הלימודים.

ז.     כישורי מחשוב: מרבית המוסדות בארה"ב אינם מאפשרים להגיש מטלות בכתב יד ולכן יכולת הדפסה טובה באנגלית היא יתרון חשוב. גם הספריות במרבית המוסדות נוטות לספק גישה למרבית חומר הקריאה באופן מקוון ונדרשת שליטה טובה במחשבים.

ח.   משפחה: הבאת המשפחה לארה"ב הוא צעד שיש לשקול אותו בזהירות. מצד אחד יש לכך יתרונות רבים ומצד שני חשוב לבחון את כל ההיבטים של מהלך מורכב כזה. קבלת אשרת-עבודה עבור בן הזוג היא עניין מורכב מאוד, והחוק מחייב רישום ילדים מעל גיל 5 לביה"ס (ומתחת לגיל זה יש לדאוג עבורם להשגחה). גם מבחינה פיננסית, עלות אחזקת משפחה בארה"ב היא גבוהה מאוד ויש לקחת זאת בחשבון.

ט.   היבטים כלכליים: עלות המחייה בארה"ב היא יקרה ומשתנה מאזור לאזור. יש לדאוג לביטוח רפואי אישי לפני הנסיעה ולוודא כי יש ברשותך את אמצעי המחיה המתאימים. ייתכן ותידרש לרכוש רכב (אך ייתכן גם שלא, אם שירותי התחבורה הציבורית בעיר טובים מספיק). מוסדות מסוימים דורשים תשלום נוסף בעבור שירותים בקמפוס ואחרים לא.


עלות הלימודים

כל מוסד בארה"ב קובע את שכה"ל בעצמו וישנם פערים גדולים בין מוסדות שונים. החל מ-1989 שכה"ל במכללות הציבוריות נע בין 5,000-15,000$ לשנה כאשר האוניברסיטאות הפרטיות גובות 10,000-28,000$ לשנה. עלות המחיה נעה (בממוצע) בין 8,000-14,000$ לשנה ויקרה יותר בערים הגדולות.

העלות הכללית של שנת לימודים אקדמית (תשעה חודשים) נעה בין 15,000-45,000$ לסטודנט רווק ו- 20,000-55,000$ לסטודנט נשוי. הערכה זו אינה כוללות "עלויות חבויות" בגין טיסות לארץ במהלך הלימודים, הוצאות במהלך חופשת הקיץ ונסיעות ולכן יש להוסיף לסכום זה 8-10% מההערכה.


הכרה בתואר

משרד החינוך האמריקאי אינו מפעיל גוף העוסק בהערכה ובהכרה בתארים בדומה למקבילו הישראלי. אי-לכך, קיימות בארה"ב סוכנויות הערכה שונות המדרגות את המוסדות האקדמיים לפי קריטריונים שונים ומגוונים. בכל מקרה מומלץ להירשם למוסד מוכר ובעל שם ולהתייעץ עם משרד החינוך בארץ ע"מ לקבל אישור להכרה בתואר.


ויזת סטודנט

ויזת סטודנט ניתן לקבל בישראל בלבד (ולא במהלך שהות בארה"ב עם ויזת תייר, גם אם התקבלתם ללימודים). יש להתחיל את התהליך רק לאחר קבלתכם ללימודים בארה"ב. המדובר בתהליך מורכב, שאלות ניתן להעלות בפורום לימודים בארה"ב או בפורום הכללי.


מה מציעים בפולברייט?

הקרן מציעה שפע מלגות לסטודנטים ישראלים, רובן לצורך פוסט-דוקטורט בארה"ב אולם ישנן אופציות למלגות נוספות. כמו כן, בתמורה ל-350 ₪ תוכלו לקבל כרטיס חבר ב- "Study USA" שיאפשר לכם ייעוץ והדרכה צמודה בכל תהליך הקבלה ללימודים בארה"ב. היועצים יעזרו לכם לבחור תחום ומוסד לימודים שיענה על דרישותיכם, מידע בקשר למלגות, עלויות, מבחנים ואשרת שהייה (ויזה). במקביל למפגש קבוצתי תוכלו להגיע לפגישות ייעוץ אישיות, גישה למאגרי מידע רבים, ספרות מקצועית, הכוונה מקצועית לאחר הקבלה ללימודים ועוד.

יצירת קשר: יש לקבוע פגישה בטלפון 03-5172131, שלוחה 200.

נתונים נוספים