מנהל עסקים תואר שני

ממנהל עסקים

גידול של יותר מ-11% במספר הניגשים לבחינת ה-GMAT

השנה לראשונה צפוי להישבר שיא מספר הנבחנים אשר נרשם לאחר 11 בספט' 2001

המשבר הכלכלי העולמי נותן אותותיו בתחומים רבים וגם בעולם האקדמי. אקדמאים רבים, בעיקר בגילאי 25-35, החוששים לעתידם הכלכלי פונים ללימודי תואר שני במנהל עסקים כדי להבטיח את מקומם בתעשייה שלאחר המשבר הנוכחי. את העלייה הזו ניתן כבר לראות בפנייה למבחן ה-GMAT, מבחן הקבלה הנהוג בכל העולם כתנאי כניסה ללימודי MBA.

ארגון הגג של בתי הספר למנהל עסקים בארה"ב (GMAC- Graduate Management Admission Council) פרסם נתוני נבחנים לרבעון הראשון של שנת 2008 . על-פי נתוני הסקר ברבעון הראשון של 2008, חל גידול של יותר מ-11% במספר הניגשים ל-GMAT, לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מחוץ לארה"ב, מספר זה גדל ביותר מ-22%. לפי המגמה הנצפית כעת, מספר הנבחנים ב-2008 צפוי להגיע לכ-246 אלף, מספר הגדול אפילו מזה של 2001/02 שעמד על 244 אלף.

עוד עולה מהסקר כי 76% מהניגשים לבחינה אמרו כי הם פונים ללימודי MBA כדי להחליף מקצוע ו/או תעשייה על-מנת לקדם את הקריירה שלהם. 85% מהניגשים ציינו כי החשש הגדול ביותר שלהם לקראת לימודי MBA הוא יכולתם לעמוד בתשלומי שכר הלימוד הנעים בין 25 ל-40 אלף דולר לשנה באוניברסיטאות המובילות. השקעה זו ככל הנראה מוכיחה עצמה בטווח הארוך, אם לשפוט על-פי מספר האנשים המנסים להתקבל לתוכניות אלו.

סקר אחר של הארגון, הבוחן את תחום לימודי הניהול המתקדמים, מציין כי כ-60% ממוסדות הלימוד לתואר שני במנהל עסקים בארצות הברית דיווחו על עלייה ניכרת במספר הפונים ללימודים בחודשים האחרונים. נתוני האוניברסיטאות המובילות בארה"ב מחזקים מגמה זו: בית הספר למנהל עסקים של הארוורד (Harvard) דיווח על עלייה מ-7400 פונים בשנה שעברה לכ-8500 פונים השנה. מספר זה הוא שני רק לזה שהיה בסוף 2001, בצל המשבר הכלכלי שלאחר ה-11 בספטמבר והתפוצצות בועת ההיי-טק. יחד עם זאת, מספר המקומות בהארוורד לא השתנה ועומד על כ-900. מאוניברסיטת MIT דיווחו על עלייה של כ-30% במספר הפונים, לעומת השנה הקודמת

נתונים נוספים