מנהל עסקים תואר שני

ממנהל עסקים

ביה''ס למנהל-עסקים של אוניברסיטת חיפה


ביה"ס למנהל-עסקים של אוניברסיטת חיפה נוסד בשנת 1995 ומאז סיימו בו את לימודיהם תשעה מחזורי בוגרים. ביה"ס החיפאי שם דגש על לימוד איכותי הן מבחינת תכני הלימוד והן מבחינת סגל המרצים, התחדשות תכני הלימוד והתאמתם למציאות הכלכלית ולמידה תוך-כדי הפריה הדדית (הסטודנטים לומדים הן מסגל ההוראה והן ע"י חבריהם ללימודים).

ביה"ס מאפשר לסטודנטים ללמוד ולעבוד במקביל: משך הזמן של תכנית הלימודים הינו 18 חודשים המתחלקים ל-8 תקופות רצופות בנות 9 שבועות. הלימודים מתחילים בחודש מאי ומסתיימים בחודש ספטמבר של השנה העוקבת בימים חמישי אחה"צ ויום ו' בבוקר. ביה"ס מתייחס לסטודנטים שלו כאל "לקוחותיו" עובדה הבאה לידי ביטוי בגישה מנהלית-שירותית תומכת, תמיכת הסגל, מדיניות "דלת פתוחה" ומשובים בסיום כל תקופה. יחד עם זאת, הסטודנטים מחויבים לתכנית (נוכחות בכיתה) ומשתתפים בפורומים עסקיים וסדנאות שירות.

תנאי הקבלה לתכנית באוניברסיטת חיפה: בעלי תואר בוגר ומעלה בציון 80 לפחות, 3 שנות ניסיון בעבודה, ציון 500 ומעלה במבחן GMAT ושליטה טובה באנגלית. כמו כן יתקיים ראיון קבלה. בכל שנה מתקבלים לתכנית כ-80 סטודנטים ממוסדות הלימוד השונים ברחבי הארץ. התכנית מאפשרת לימודי Executive MBA בשכ"ל אוניברסיטאי רגיל, ללא דרישות לקורסי קדם ומציעה קורסי העשרה ייחודיים.


הסטודנטים נמצאים במרכז העשייה של בית הספר. הם מהווים את הקשר בין העולם האקדמי לבין הקהילייה העסקית החיצונית. התלמידים באים מהסביבה העסקית והניהולית, רוכשים ידע  ולומדים גם מניסיונם של עמיתיהם, וחוזרים למציאות העסקית ניהולית על מנת ליישם את שרכשו בבית הספר. מאפייני התלמידים בבית הספר שלנו דומים לאלה של בתי הספר הטובים בישראל ובחו"ל.
תוכנית הלימודים בנויה עבור מועמדים אשר רכשו ניסיון בניהול משאבים כספיים, משאבי אנוש או משאבי ייצור. בית הספר נשען על הניסיון האישי של התלמידים ומשלב ניסיון זה בלימודים הפורמאליים וכן בפעילויות אחרות הנושקות למסלול הלימודים. מטרת הלימודים בבית הספר היא להכשיר את הלומדים לתפקידי ניהול בכירים בעולם העסקים.

ביה"ס מציע שלושה מסלולי לימוד לתואר המוסמך:

1.    תכנית MBA למנהלים: יתקבלו סטודנטים העונים על הקריטריונים הבאים:


א. בעלי תואר בוגר בציון 80 ומעלה.

ב. בעלי 3 שנות ניסיון ניהולי לאחר סיום התואר הראשון.

ג.   מועמדים שעברו מבחן GMAT בציון סף מינימאלי.

ד. בעלי תואר שלישי מאוניברסיטאות מוכרות יקבלו פטור ממבחן GMAT.

ה. ידע ושליטה באנגלית.

ו.    מעבר ראיון קבלה.


2.    תכנית MBA עם התמחות בניהול ארגונים ללא כוונות רווח (מלכ"רים):

א. תכנית הלימודים: תוכנית ייחודית זו מיועדת למנהלים בארגונים ללא כוונת רווח, המבקשים להרחיב ולפתח מיומנויות ניהול, אשר יסייעו להם להתמודד עם אתגרים ניהוליים בסביבה חברתית וקהילתית מורכבת. ארגונים ללא כוונת רווח כוללים מלכ"רים, עמותות, ארגונים ציבוריים וארגוני חברה וקהילה. ארגונים אלה מרכזים את מרבית הפעילות בתחומים חברתיים כגון: רווחה, בריאות, חינוך, תרבות, איכות הסביבה וספורט.

הניהול בארגונים אלה דורש כישורים וידע הייחודיים לסוג פעילות זו. ביה"ס מאמין שהכשרה ניהולית מקצועית המוצעת בתוכניות MBA הנתפסת כדרישה מקובלת ממנהלים בעולם הרחב, חיונית גם למנהלים בארגונים ללא כוונת רווח המתמודדים עם סוגיות ניהול דומות.

בית הספר רואה לעצמו שליחות ביצירת סטנדרטים ניהוליים חדשים, המתאימים למנהלים בארגונים כאלה ולאתגרים בפניהם הם עומדים. מטרת התוכנית היא פיתוח והכשרת כוח אדם מיומן לניהול ארגונים אלה באמצעות לימודים המתמקדים בהיבטים ניהוליים רלוונטיים. גישת הלימוד אשר מנחה תוכנית ייחודית זו, הינה גישה בין-תחומית המשלבת ידע מדיסציפלינות שונות, אשר תקנה כלים להבנת מרחב הניהול של ארגונים שאינם למטרות רווחיות. הקורסים המוצעים במסגרת התוכנית הינם קורסים העוסקים בקדמת הידע הניהולי הקיים כיום כגון: יזמות חברתית, קהילות וירטואליות, כלכלה ציבורית ועוד.


ב. התוכנית מכוונת למנהלים בארגונים ללא כוונת רווח, בעלי ניסיון ניהולי או מקצועי של שלוש שנים לפחות. ביה"ס מצפה כי הלומדים יגיעו ממגוון רחב של ארגונים ללא כוונת רווח, אשר ישקפו את טווח הפעילות הרחב של הארגונים הללו. תוכנית הלימוד מעודדת את המשתתפים לחלוק עם חבריהם ללימודים מניסיונם הניהולי, במסגרות הלימוד השונות. התוכנית בנויה בצורה אינטנסיבית עם תקופות לימוד מרוכזות וקצרות, מתוך הרצון להציע תוכנית לימודים יעילה וניצול מרבי של זמן.

3.    תכנית MBA בשפה האנגלית:
תכנית הטרוגנית המיועדת בעיקר לישראלים, ערבים ישראלים ופלשתינאים. התכנית מבוססת על מודלים של בתי הספר המובילים בעולם ומלמדים בה מרצים בעלי שם עולמי.

נתונים נוספים