מנהל עסקים תואר שני

ממנהל עסקים

ראיונות הקבלה לבתי הספר למנהל עסקים

לאחר סינון המועמדים הראשוני שנעשה על-סמך הבקשות שהוגשו, מרבית בתי-הספר מזמנים את המועמדים להליך של ראיונות קבלה. לרוב יזומנו עד 50% ממגישי הבקשות (אם כי ישנם מקרים שבהם בתי-הספר מזמנים את כלל מגישי הבקשות כחלק מההליך הפורמאלי). המועמד יכול לבחור האם הראיון יתקיים בתחומי הקמפוס או מחוצה לו כאשר המראיינים יכולים להיות חברי וועדת הקבלה או סטודנטים. בראיון הנערך מחוץ לקמפוס, יקיים את הראיון בוגר התכנית.

לראיונות הנערכים ע"י חברי וועדות הקבלה מומלץ מאוד להגיע בלבוש עסקי מלא (חליפה, עניבה ונעליים הולמות). בראיונות הנערכים בארץ ניתן לוותר על העניבה הרשמית והבלייזר ולהסתפק במכנס מחויט וחולצה מכופתרת (בחורף תוכלו להגיע עם סוודר...)

הדרך המוצלחת ביותר לעבור את הראיון בשלום היא להתכונן אליו מראש (שימו לב, לראיונות בחו"ל מדובר על עשרות שעות הכנה מוקדמת). אל תהססו להיעזר בכל גורם שיכול לסייע לכם בהכנה ובכלל זה: התייעצות עם סטודנטים אחרים, בוגרים, יועצי קבלה, ספרים ופורומים באינטרנט. משום שוועדת הקבלה מאפשרת ומעודדת את המראיינים להפעיל שיקול דעת נרחב במהלך הראיון, רצוי ללמוד על המראיין מראש את כל הפרטים שניתן (מהיכן הוא מגיע, מה למד, במה הוא עוסק, איזה סוג שאלות הוא שואל, האם יש נקודות שכדאי להתמקד בהן וכד').

ההכנה צריכה להיות ממוקדת מאוד ביכולת לנסח ולהעביר את המסר האישי שלך - בתנאי לחץ. רצוי מאוד לערוך כמה שיותר סימולציות עם חברים ומשפחה, יועצים ואף אנשים שראיינו בעבר (אם ישנם בנמצא). הסימולציות מספקות משוב מצוין למועמד ורעיונות היכן עליך להשתפר. תרגל את יכולותיך המילוליות באנגלית ככל הניתן ונסה לשמור על אווירה נינוחה.

מספר עצות בסיסיות למרואיין:

1.    אל תאחר! רצוי תמיד להגיע שעה מוקדם ביותר מאשר לאחר בחמש דקות. במידה ואיחרת, התנצל אך אל תתרץ.

2.    כבה את הטלפון הנייד לפני כניסתך לחדר.

3.    שפת גוף: תנוחת הישיבה המומלצת היא גו זקוף וכפות ידיים המונחות על הברכיים (כך תשדרו פתיחות וכנות).

4.    תשובות ארוכות מדי מייגעות את המראיין ומוציאות מריכוז. דברו בקצרה, ענו על השאלות שנשאלתם והיו בהירים.

5.    הימנעו ממילים נגטיביות (לא, אין, לא-ניתן וכד'). היו חיוביים בדבריכם.

6.    כנות מובילה לביטחון עצמי. אל תשקרו, אך תמיד מותר "לייפות" את דבריכם.

7.  הביאו דוגמאות ספציפיות מחייכם האישיים או מניסיונכם. דוגמאות מוסיפות לאמינות.

8.    זכרו שבאמצעות התשובות שתספקו, אתם יכולים להוביל את המראיין לשאלה הבאה (אך אל תהיו בוטים או ישירים מדי).

9.   השאלות הנשאלות תמיד הן: מדוע MBA ? מדוע אצלנו? מדוע עכשיו? נסו להיות כמה שיותר מקוריים.

10. לעתים ראיון בקמפוס עדיף על ראיון מחוצה לו. היו מודעים ליכולותיכם ולניסיונכם וקבעו את המקום בהתאם לכך.

לאחר הראיון זכרו לשלוח מכתב תודה קצר בדואר (עדיף מאשר בדואר אלקטרוני) למראיין, על הזמן שהקדיש לראיון. מבלי קשר לתשובה שתקבלו מביה"ס, בקשו ממנו משוב על הראיון שעברתם. כך תוכלו להתכונן גם לראיונות האחרים.

נתונים נוספים