מנהל עסקים תואר שני

ממנהל עסקים

כתיבת החיבור להגשה לצוות הקבלה ללימודי תואר שני במנהל עסקים

לרוב זהו החלק הקשה ביותר בעבור רוב המועמדים, אך עם קצת מאמץ (ואולי מעט עזרה) ניתן לצלוח גם אותו ולהגיע לתוצאה המצופה. כאן תוכלו למצוא מספר קווים מנחים ואסטרטגיה בסיסית לכתיבת החיבור (אך כמובן שאין תחליף ליכולת ההתבטאות, הניסוח והיצירתיות שלכם).

לפני העיסוק בכתיבה עצמה יש להקדיש זמן מתאים ע"מ לבחון את דרישות התכנית מהמועמדים: ראשית עליך לרשום את הקריטריונים להערכה בתכנית שבה אתה מעוניין (ניתן להיעזר באינטרנט, ספרי הדרכה או בפורומים שלנו באתר ובאתרים אחרים). חשוב לאלו הישגים הגעת ומה אתה יכול להציע בכל אחת מהקטגוריות - זה יהא הבסיס לחיבור.

את הדגש בכתיבת החיבור יש לשים על המסרים אותם תרצו להעביר (בהתאם לתרומה שלכם בכל קריטריון), לפי המשקל שניתן לכל קריטריון בתכנית. למותר לציין, כי מסרים פשוטים (אך לא פשטניים!) ברורים וקצרים עדיפים על מסרים ארוכים, מורכבים ומסובכים (ובפרפראזה על אהוד ברק: "מה שלא יהיה פשוט, פשוט לא יהיה...")

לא ניתן להפריז בחשיבות המחקר שעליכם לבצע על האוניברסיטאות בהן אתם מעוניינים ללמוד. כאשר אתם כותבים את החיבור "מדוע בחרתי בכם" יש לעמוד על הייחודיות של האוניברסיטה ושל התכנית. משפטים בנאליים מסוג "הרוורד היא אוניברסיטה מצוינת ומוערכת" רק יחבלו בבקשתכם ויעידו על חוסר התעמקות ושטחיות של המועמד. מלבד השימוש באינטרנט, מומלץ מאוד לשוחח עם סטודנטים ובוגרים אחרים (ואם ניתן כמובן לבקר באוניברסיטה עוד לפני התהליך וליצור שם קשרים - מה טוב).

זכרו שבחיבור לא צריך להבליט רק את ייחודיות המוסד ותכנית הלימודים אלא בעיקר - אתכם. הדרך היעילה ביותר לעורר את עניין הקורא היא לסקרן אותו, או להשתמש בחוש הומור (במידה ובצורה ראויה. אם זה אינו טבוע באופייכם, וותרו). אתם יכולים לנסות ולחשוב על סגנון כתיבה מסוים (של עיתונאי או סופר שאתם מעריכים) ולנצל אותו, אך חשוב שהחיבור יהיה קולח, רהוט וקריא. תנו לאחרים לקרוא את חיבורכם ובקשו מהם ביקורת אמיתית (האם הוא היה מעניין או משעמם, משעשע או רק ניסיון כושל להצחיק).

טכניקת כתיבה היא עניין נרכש ולכן אין תחליף ראוי למאמץ והשקעה מצידכם. עם זאת גם אם אתם מנוסים יותר או פחות בסגנונות כתיבה כאלה ואחרים (אקדמית, עיתונאית, שירים למגירה) להלן מספר טיפים שלא יוכלו להזיק. ראשית, גיוון אוצר המילים מעיד הן על השכלה נרחבת והן על אינטליגנציה. במידה ואנגלית איננה שפת האם שלכם, ערכו של השימוש בתזאורוס (מילון למלים נרדפות שקיים גם בתוכנת ה-WORD) לא יסולא בפז. אוצר מלים מוגבל שחוזר על עצמו עלול לעייף את הקורא ולגרום לו לאבד עניין. שנית, מומלץ לעשות שימוש במגוון של מילות קישור שאינן בהכרח שכיחות (Nevertheless, Thus, Furthermore, etc.). זהו נדבך חשוב בכתיבה קונסיסטנטית והמסייע לכם ולקורא להישאר מרוכזים ולפתח את הרעיון המרכזי. לבסוף, הפן האישי הוא הקובע. עשו שימוש בדוגמאות קונקרטיות (בתנאי שהן תורמות לרעיון או למסר אותו אתם חפצים להעביר) והימנעו מהכללות וקלישאות שערכן המוסף מוטל בספק.

בהצלחה!

נתונים נוספים