מנהל עסקים תואר שני

ממנהל עסקים

אז מי היא באמת תוכנית ה-MBA המובילה בעולם?

אז מי היא באמת תוכנית ה-MBA המובילה בעולם?

 

ישראלים רבים חולמים על קבלה לאחת מתוכניות ה-MBA המובילות בעולם. אבל איך יודעים מיהן התוכניות החזקות ביותר?
בחיפושנו אחר תשובה שוחחנו עם גילעם לוי, חבר לשעבר בוועדת הקבלה של Wharton ומנהל השירות Aringo.co.il.


גילעם, איך בעצם יודעים מיהן תוכניות ה-MBA המובילות בעולם?

ישנם עשרות גורמים המדרגים את חוזקן של תוכניות MBA מובילות בעולם עפ"י פרמטרים שונים, כגון נתוני שכר ותעסוקה. בין הדירוגים החשובים נמצאים הדירוג של ה- Financial Times המבוסס בעיקר על רמת השכר של הבוגרים, הדירוג של מגזין Business Week, המבוסס בעיקר על סקרים בקרב מעסיקים וסטודנטים, והדירוג של ה- Wall Street Journal המבוסס בעיקר על סקר מעסיקים. עם זאת, למוניטין של התוכנית הנבנה בציבור לאורך השנים עוצמה לא פחותה, ואולי גבוהה יותר, מעוצמתם של הדירוגים המשתנים אחת לשנה-שנתיים.

מהי המשמעות של כל הדירוגים האלה? האם זה משפיע על משכורת לאחר הלימודים?

מרבית הדירוגים תואמים במידה רבה את רמת השכר הממוצעת לאחר הלימודים. הדירוג של מגזין Forbes הוא הקיצוני ביותר בעניין הזה. הוא מבוסס על חישובי Return on Investment ומשווה את הכסף המושקע בתואר (ואבדן השכר במשך השנתיים של הלימודים) למשכורות הממוצעות בשנים שלאחר סיום התואר. המגזין מדרג את התוכניות לפי המהירות שבה מחזירים הבוגרים את ההשקעה הכספית בתואר. בין בתי הספר שהובילו את הדירוג הזה בשנים האחרונות ניתן למצוא את Tuck, Wharton, סטנפורד, הרוורד, שיקגו וקולומביה.

ומי נחשבת לתוכנית החזקה ביותר עפ"י הדירוגים?
בשקלול של ששת הדירוגים המרכזיים ב- 10-15 השנים האחרונות עולה Wharton כתוכנית ה-MBA המובילה בעולם. עם זאת, מבחינת התדמית והשם לאורך עשרות השנים האחרונות, תוכנית ה-MBA של הרוורד נחשבת לשם החזק ביותר, אחריה תוכנית ה-MBA של סטנפורד, ואחריהן באה Wharton. התוכניות של Kellogg ו- INSEAD מצטרפות אליהן להשלמת 5 השמות החזקים בעולם בממוצע של שלושת העשורים האחרונים.

אילו עוד דירוגים משקפים את רמת השכר לאחר התואר?
הדירוג העולמי של ה- Financial Times מבוסס במידה רבה על משכורות הבוגרים ועל מידת עלייתן בשנים שלאחר התואר. לפי הדירוג הזה, London Business School נמצא כרגע (2010) במקום הראשון, כאשר Wharton, הרוורד, סטנפורד ו- INSEAD באות אחריה לפי הסדר.

ומה לגבי הזווית הישראלית? איך מדורגות התוכניות שלנו כאן?
למרבה הצער אין כרגע תוכנית MBA ישראלית המדורגת בין 100 המובילות בעולם עפ"י הדירוג העולמי של ה-Financial Times. אני מעריך שבשנים הקרובות תהיה תוכנית MBA ישראלית שתצליח להשתלב ב-100 המובילות.

ישראלים רבים באים מעולם ההיי-טק. יש תוכניות MBA שנחשבות חזקות במיוחד בהקשר הטכנולוגי? בהחלט. המגזין US News, שהדירוגים התחומיים שלו נחשבים לדומיננטיים מאוד בארה"ב, מדרג את MIT כתוכנית החזקה ביותר בתחום הניהול בסביבה טכנולוגית. אחריה מדורגות תוכניות ה-MBA של Carnegie-Mellon ושל אוניברסיטת טקסס.

ומה לגבי תחום הבנקאות, בו המשכורות לאחר התואר נחשבות לגבוהות ביותר? אילו תוכניות נחשבות לחזקות בתחום הבנקאות והמימון?
עפ"י ה- US News, מדורגת תוכנית ה-MBA של Wharton ראשונה בארה"ב בתחום המימון. גם תוכניות ה-MBA של שיקגו, NYU, קולומביה ו-UCLA נחשבות חזקות במימון. באירופה, תוכנית ה-MBA של London Business School נחשבת לחזקה ביותר בתחום המימון.

ואם כבר הגענו לאירופה – אילו תוכניות נחשבות למובילות שם ומה תחומי החוזק שלהן?
3 התוכניות המובילות באירופה הן INSEAD, המדורגת בד"כ ראשונה, London Business School שלעיתים קרובות מדורגת שנייה, ו-IMD השוויצרית, המדורגת שנייה או שלישית בד"כ. בעוד ש- London Business School חזקה בתחום המימון, שתי האחרות נחשבות חזקות במיוחד בתחום הניהול והאסטרטגיה. התוכנית של IMD קשה מאוד בקבלה, כיוון שמתקבלים אליה כ-90 סטודנטים בשנה. הגיל הממוצע של המתקבלים גבוה יחסית (סביב ה-30) והמסלול עצמו נחשב למפרך במיוחד.

ואם הבוגר חושב לחזור לארץ - האם המעסיקים הישראלים מודעים לדירוגים של התוכניות השונות?
במגזרים כגון הון סיכון, בנקאות, ייעוץ והיי-טק, מעסיקים ישראלים רבים מודעים לשמות המובילים בעולם. בדרגים הבכירים יותר המודעות גבוהה יותר. היא עולה ככל שעוברות השנים ויותר בוגרים ישראלים חוזרים לכאן ומצטרפים לדרגים הניהוליים בארץ.

אם התקבלתי לתוכנית המדורגת 30 בעולם – האם זה אומר שסיכויי למצוא עבודה לאחר התואר נמוכים? בעולם מעל 8,000 תוכניות MBA. תוכנית המדורגת ב-30 המובילות הינה באחוזון העליון של התוכניות בעולם. מרבית הבוגרים הישראלים של תוכניות אלה עובדים בחו"ל לאחר הלימודים. רבים מהם משתכרים ברמה שאינה רחוקה מרמת השכר של בוגרי ה- Top-10 וחלקם מצליחים בטווח הארוך לא פחות מאשר בוגרי ה- Top-10. ייתכן כי תצטרך להיות אקטיבי יותר בחיפוש העבודה, וייתכן כי פחות חברות ענק יבואו לקמפוס "לצוד" אותך, אך סביר כי עדיין ייפתחו לפניך דלתות לא מעטות בעולם העסקים בחו"ל.

ולשורה התחתונה... מהי המשכורת הממוצעת של בוגר אחת התוכניות המובילות בעולם?
השכר הממוצע של בוגר אחת התוכניות המובילות עומד על כ-110 אלף דולר בשנה הראשונה שלאחר התואר (כולל בונוסים). עם זאת, ישנם סקטורים (בנקאות, ייעוץ אסטרטגי) בהם הממוצע גבוה מכך וסקטורים אחרים (שיווק, תעשייה) בהם הממוצע נמוך מכך.* גילעם לוי היה חבר בועדת הקבלה של וורטון לתוכנית ה-MBA.
בעבר הוא התקבל לתוכניות ה-MBA של הרוורד, וורטון ואינסאד.
גילעם מנהל את השירות ארינגוAringo.co.il.

נתונים נוספים